Szansa dla młodych projektantów

Szansa dla młodych projektantów

Świat mody interesuje bardzo wiele osób. Często są to ludzie młodzi, pełni pasji i pomysłów, którzy zastanawiają się nad tym, w jaki sposób mogą realizować swoje pasje. Nie jest bowiem łatwo zaistnieć w świecie projektantów i na salonach, bez odpowiedniego przygotowania i przede wszystkim – bez znajomości i pierwszych sukcesów.

Czy potrzeba profesjonalnej szkoły, aby być dobrym projektantem mody? Z pewnością nie zaszkodzi, aby posiadać wiedzę teoretyczną. W szczególności, potrzebne są jednak umiejętności praktyczne, związane z wykrojem ubrań i ich wykańczaniem. Takie umiejętności są znacznie bardziej cenione, niż znajomość historii mody i najsłynniejszych nazwisk światowych projektantów mody. Aby nabrać umiejętności praktycznych, wcale nie potrzeba do tego szkoły. Wiele osób uczy się samodzielnie, lub od najbliższych, na przykład mamy, która wspaniale posługuje się maszyną do szycia. Często zaskakuje, jak wiele można samodzielnie nabyć wprawy, poprzez ciężkie ćwiczenia i wiele nieprzespanych nocy.

Młodzi projektanci nastawieni na sukces, często szukają miejsca, w którym mogliby się pokazać i zaistnieć, aby ktoś znany i bogaty ich zauważył. Oczywiście, funkcjonuje wiele konkursów, które umożliwiają wysyłanie swoich prac. Doskonałą szansą dla wielu młodych i zdolnych osób był również program telewizyjny Project Runway. Można było dzięki niemu zaistnieć w szerszym świecie i pokazać swoje możliwości. Najważniejsze było jednak to, że pod okiem fachowców i przy wysokiej konkurencji, można było szyć stroje z różnego rodzaju materiałów, a na końcu zaprezentować również swoją własną kolekcję mody. Dla niektórych okazało się to być przepustką do świata mody na wiele lat.

Często bowiem potrzeba jakiegoś impulsu, który wskaże konkretną ścieżkę. Wiele młodych osób ma wspaniałe pomysły i doskonałe projekty i potrafi je przy tym zrealizować. Obawiają się one jednak krytyki i śmieszności i sądzą, że nie dadzą sobie rady w tym trudnym świecie. Okazuje się jednak, że ci bardziej odważni potrafią odnieść prawdziwy sukces. Wiele mówi się o młodych polskich markach, które powstawały całkiem przypadkiem, często w garażach. Ich twórcy szyją piękne ubrania, na przykład sportowe, z wysokiej jakości materiałów i sprzedają swoje produkty w bardzo korzystnych cenach. Często można je znaleźć przede wszystkim w Internecie, ponieważ tak jest najtaniej. Pojawiają się jednak również sklepy w galeriach i centrach handlowych, gdzie można znaleźć po kilka sztuk ubrań od młodych polskich projektantów, których nie stać jeszcze na to, aby otworzyć sklep pod własnym szyldem. Jest to jednak doskonały pomysł na promocję swojej marki i pokazanie się szerszemu światu. Najważniejsza jest oczywiście odwaga.

Nie można obawiać się tego, jak projekty zostaną odebrane przez innych. Często bowiem okazuje się, że ludzie czekali właśnie na takie pomysły i są zachwyceni tym, co pojawia się na półkach sklepowych lub w Internecie. Warto też pojawiać się ze swoimi projektami na jak największej liczbie imprez. Wówczas jest szansa na to, że zostanie się zauważonym przez prestiżowy magazyn modowy, lub przez innych projektantów. Może być to najprostszą ścieżką do kariery i sławy.

Na samym początku nie można jednak narzucać zbyt wysokich cen swoich projektów. Każdy chciałby sprzedawać rzeczy prestiżowe i jedyne w swoim rodzaju, jednak mało kto kupi towar z nieznaną metką za kilkaset złotych. Lepiej jest zacząć od niewielkiej sprzedaży internetowej, lub w zaprzyjaźnionym butiku, w normalnych cenach, aby z czasem powiększać swoją ofertę i jednocześnie nieco podnosić ceny. Jeżeli ubrania szyte są z doskonałej jakości materiałów i są dobrze wykończone, z pewnością znajdą się osoby, które bardzo chętnie za nie więcej zapłacą.