Rozszerzone pory jako defekt

Rozszerzone pory jako defekt

Rozszerzone pory nie są kłopotliwe pod względem zdrowotnym, jednak stanowią dosyć silny defekt kosmetyczny. Szacunkowe badania kosmetologiczne wskazują, że na rozszerzone pory uskarża się nawet co druga kobieta. Najczęściej to charakterystyczne czarne kropki, pojawiające się z reguły w tzw. „strefie T”.
Rozszerzone pory są objawem wskazującym na nieprawidłową pracę gruczołów łojowych. Nie bez przyczyny to najczęstszy kłopot osób o cerze tłustej oraz mieszanej, ze skłonnością do przetłuszczania się w okolicy czoła, nosa i brody. Makijaż jest pewnego rodzaju rozwiązaniem, jednak krótkotrwałym.
Podstawą w tym przypadku jest oczyszczanie. Należy wprowadzić na stałe w życie trójetapowy system pielęgnacji: od oczyszczania, przez tonizowanie i nawilżanie. Do oczyszczania skóry najlepiej wybierać żele i pianki oczyszczające, odkładając do łazienkowej szafki wszelkie mydła i preparaty wykorzystujące mydło w swym składzie. Dobrze również raz lub dwukrotnie w ciągu tygodnia użyć peeling oczyszczający.
Pomocne w rytuale codziennego oczyszczania okazać się mogą specjalne szczoteczki lub gąbeczki do oczyszczania twarzy. Warto sięgać po nie, wzmacniając działanie preparatów oczyszczających, co drugi – trzeci dzień. Nie tylko zmniejszymy widoczność porów, ale także poprawimy ukrwienie skóry.
Pomocne są również maseczki. Szczególnie pomocne są maseczki głęboko oczyszczające, wykorzystujące korzystne działanie glinki. Na sklepowych i drogeryjnych półkach znajdziemy też ogromny asortyment maseczek o działaniu ściągającym i silnie złuszczającym. Najlepiej wybierać maseczki z zawartością ogórka czy ananasa. Widoczność porów zmniejszają również kremy, maseczki i peelingi z zawartością kwasów AHA. Na cenzurowanym powinny zaś znaleźć się preparaty wykorzystujące masło kakaowe czy olej kokosowy. Przyczyniają się one bowiem do zatykania porów skóry.
Krążącym często w obiegowych opiniach mitem jest przekonanie, że makijaż nasila problem. Nie jest to prawdą, sztuką jest jednak odpowiedni dobór kosmetyków do makijażu. Podkład czy korektor powinien mieć lekką, płynną lub musową konsystencję, między nim a skórą zaś znaleźć powinien się krem mocno nawilżający. Wszystkie kosmetyki powinny charakteryzować się właściwościami hipoalergicznymi.