Jak dobrać biżuterię do typu urody?

Jak dobrać biżuterię do typu urody?

Każda kobieta doskonale wie, że na jej piękny wygląd składa się kilka elementów: strój, makijaż, fryzura, a także dopasowane do całości dodatki. Modna biżuteria, dobrze dobrana do stylu i dyskretnie wkomponowana w cały ubiór, może zdziałać cuda: podkreśli naszą osobowość albo zupełnie odmieni charakter stylizacji. Luźny styl zmieni się w klasyczny, jeśli dodamy do stroju łańcuch pereł, a ubierając duże wiszące kolczyki, przekształcimy wygląd biurowy w imprezowy. Jednak nie każdy rodzaj biżuterii pasuje do wszystkich typów urody. Jak zatem ją nosić, aby faktycznie zdobiła nasze ciało? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Ważne jest, aby dobierać biżuterię do wieku. Nastolatkom nie pasują diamenty, tak samo jak starsze kobiety wyglądałyby niekorzystnie w koralikach ze straganów albo plastikowych kolczykach. Druga istotna kwestia, to miejsce i czas. Biżuteria powinna być dostosowana do pory dnia: na wieczornym przyjęciu albo w klubie można sobie pozwolić na dodatki bardziej błyszczące, luksusowe, które raczej nie będą dobrze współgrały z formalnym lub sportowym strojem na co dzień. Jeśli chodzi o sylwetkę, podstawowa zasada jest jedna: wysokim paniom o pełnych kształtach poleca się dużą biżuterię, natomiast niskie kobiety o drobnej budowie powinny raczej postawić na delikatne, małe akcesoria.

W przypadku kolczyków problem często sprawia dopasowanie ich do kształtu twarzy. Ogólna zasada mówi, że kształt kolczyków powinien być przeciwieństwem kształtu twarzy. Posiadaczki okrągłych twarzy najlepiej będą wyglądać w kolczykach prostokątnych lub bardzo długich kolczykach wiszących, które optycznie wysmuklają. Do twarzy w kształcie serca można wypróbować kolczyki trójkątne lub wiszące kolczyki w stylu hiszpańskim, które zrównoważą wąski podbródek. Właścicielki twarzy owalnych są w najbardziej komfortowej sytuacji, pasuje do nich bowiem praktycznie każdy typ.

Dobierając biżuterię, warto też wziąć pod uwagę cztery podstawowe typu urody wzorowane na porach roku:

Wiosna: charakteryzuje ją ciepła karnacja, piegi, jasna oprawa oczu. Powinna wybierać kamienie półszlachetne i szlachetne, takie jak cytryn, awenturyn, jaspis, turkus czy opal, a także perły o cieplejszej tonacji lub bursztyny.

Lato: delikatna mleczna cera, średnio nasycona oprawa oczu. Idealna dla niej biżuteria to srebro, białe złoto, platyna. Jeśli chodzi o kamienie szlachetne jako dodatek do biżuterii, warto wybierać te o chłodnej tonacji.

Jesień: ciepły typ urody, jasna, wręcz przezroczysta cera, często z rudymi piegami; włosy brązowe lub rude. Służy im kolor zielony, a barwy biżuterii powinny być naturalne, na przykład stare złoto, czerwień, pomarańcz, odcień ceglany, rdza, miedź, a także żółcie i brązy.

Zima: występuje w dwóch odmianach. Może mieć jasną, porcelanową cerę bądź też oliwkową, śniadą. Włosy raczej ciemne, oczy niebieskie, zielone, szare lub brązowe. Kamienie idealne do tego typu urody to kryształ górski, cyrkonie, ametysty o nasyconych barwach oraz białe i czarne perły. Spośród metali: białe złoto, platyna, tytan i srebro.